Błędy w projektowaniu kuchni, które możesz popełnić nie korzystając z pomocy projektanta wnętrz

Idealna kuchnia stanowi połączenie funkcjonalności, ergonomii oraz stylu. Powinna więc służyć domownikom, a nie dobrze zdobić zdjęcia nieruchomości w folderze reklamowym. Jakie błędy w projektowaniu kuchni bez wsparcia architekta można popełnić? Wbrew pozorom, jest ich całkiem sporo. Oto najczęstsze.

Brak strefy roboczej

Strefa robocza w kuchni zapewnia miejsce do przygotowywania posiłków. Bez niej gwarantowany jest bowiem chaos i nieporządek. Korzystając z usług projektanta wnętrz, w kuchni zostanie wydzielonych 5 stref:

  • zapasów,
  • zmywania,
  • przechowywania,
  • gotowania,
  • przygotowywania.

Zaaranżowane w odpowiedniej kolejności, wyposażone w wysokiej jakości sprzęty pozwolą stworzyć przestrzeń, w której z wielką przyjemnością można przebywać. Zadba o to każdy dobry architekt wnętrz Kraków.

Brak systemu wspomagania we frontach meblowych

W meblach kuchennych można zastosować wiele innowacyjnych rozwiązań zapewniających wysoki komfort użytkowania. Absolutną podstawą są szafki i szuflady z cichym domykiem i automatycznym dosuwaniem. Projektowanie kuchni Kraków przez profesjonalistów opiera się bowiem na proponowaniu Klientom najfunkcjonalniejszych rozwiązań.

Brak trójkąta roboczego i zbyt małe odległości między sprzętami

Ustawianie sprzętów kuchennych zawsze musi odbywać się według zasad. Należy pamiętać o odpowiednich odległościach między nimi, w celu uzyskania wysokiego komfortu użytkowania. Nie każdy zna te parametry, a architekt wnętrz Kraków zadba o prawidłowe wydzielenie stref funkcjonalnych zgodnie z zasadami ergonomii.

Trójkąt roboczy tworzą lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Odległość między nimi powinna być następująca:

  • 120-210 cm pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem,
  • 120-270 cm pomiędzy lodówką a kuchenką,
  • 90 lub 120-210 cm pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

Projekty wnętrz Nowa Huta tworzone dla małego metrażu są dostosowywane do możliwości przestrzennych. Dopuszczalne jest więc zachowanie odległości 60 cm pomiędzy wymienionymi sprzętami.

Zbyt niski lub zbyt wysoki blat kuchenny

Projektowanie kuchni Kraków, to wykonywanie pomiarów i dopasowywanie wymiarów do indywidualnych potrzeb Klienta. Zbyt wysoki blat utrudni bowiem przygotowywanie posiłków. Standardowo powinien mieć wysokość 85 cm. Najczęściej jednak ten parametr dobiera się do wzrostu domowników.

Zgodnie z ogólną zasadą, blat powinien znajdować się na wysokości 15 cm poniżej ręki dominującej zgiętej w łokciu.

Słabe oświetlenie

Projektowanie kuchni Kraków uwzględnia również dobranie odpowiedniego oświetlenia. Można uniknąć skaleczenia, zmęczenia oczu oraz bólów głowy. W kuchni powinno znajdować się więc główne źródło światła, jak i oświetlenie punktowe. Świetnie sprawdzają się również taśmy LED umieszczone między górnymi szafkami, a blatem.

Aby aranżacje wnętrz Kraków były funkcjonalne, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Architekt zrealizuje założenia zgodnie z zasadami.